Wydarzenie Poetyckie pt. „Piękni Ludzie”, 8.12. 2012

 Wydarzenie Poetyckie pt. „Piękni Ludzie”, 8.12. 2012

 Najważniejszym elementem przedstawienia będzie spotkanie z autorem książki pt.  

„Antologia Poezji Emigracyjnej. Piękni Ludzie” Adamem Siemieńczykiem oraz z poetami i poetkami, których utwory zostały zamieszczone w antologii. 

 Adam Siemieńczyk – poeta, publicysta, nagrodzony dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego za szczególne zasługi w popularyzowaniu literatury i kultury polskiej na terenie Wielkiej  Brytanii.

Nominacja 2012 do Nagrody XII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

Twórca i lider grupy artystycznej „Poezja Londyn”

Mieszka w Londynie.

• Pisze – teksty aforystyczne, poetyckie, prozę;

• Rysuje – satyrę, pastele;

• Maluje – farbami olejnymi opowieści o ludziach.

Wydane tomiki: "Powiedz mi, kim jesteś." i "Pomiędzy." Jest ujęty w antologii „Życiem pisane”.

Jego obrazy i teksty, gdzie ekspozycję obrazów łączy z prezentacją poezji, były wystawiane m. in. w: Białystok: Teatr Dramatyczny, 2003 r.

Olecko: ROK, 2003 r.

Warszawa: Centrum Expo XXI, 2003 r.

Amiens: -La Briquaterie, 2004 r. - Fédération Léo Lagrange, 2005 r. -FNAC, 2005 r.

Paryż: Les Galeries Artitude, 2005 r.

Londyn: Galeria POSK, 2011 r.

La Maison des Artistes we Francji jest to jedyna organizacja, do której należy.

 

Autor książki dokonał bardzo trudnego wyboru. Z pośród 200 poetów, wybrał 50 znaczących postaci, których twórczość jest lub była związana z życiem na emigracji.

Jaki cel ma książka? Jest ich wiele. Wymienię dwa zasadnicze;

Pierwszy,

Docenić artystów jeszcze za życia.

Drugi,

Przeniknięcie poezji polskiej emigracji w strukturę innych kultur europejskich i zaistnienie jej w tamtejszym świecie literackim.

Książka będzie przetłumaczona na 5 języków i zaprezentowana na szeregu podobnych spotkań, w co najmniej 10 krajach.

Wydarzenie to organizuje Piotr Kasjas, poeta zamieszkały w Birmingham, którego sylwetka opisana została w antologii.

Piotr Kasjas – poeta, od siedmiu lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Wywodzi się z uznanej londyńskiej grupy artystycznej o nazwie „Poezja Londyn”, dzięki której w lutym 2011 miał swój publiczny debiut literacki na wydarzeniu poetycko-muzycznym „Mój Jestem Kawałek Podłogi” (oryginalna nazwa organizatora), które miało miejsce w Londynie. Po tym wydarzeniu wiele jego wierszy oraz artykułów prezentujących postać poety ukazało się na łamach angielskiej i europejskiej prasy polonijnej. Wiersze Piotra publikowane są również na internetowych stronach; TVP Kultura,

TV Culture.pl, PoEtic Art. Spichlerz poEtycki Yvette  Radia Roza w Brukseli i w czasopiśmie „Poezja Dzisiaj” wydawnictwa IBiS i wielu innych pismach i portalach literackich.

Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku był uczestnikiem kolejnego prestiżowego wydarzenia – prapremiery XII - ego Światowego Dnia Poezji UNESCO, która również odbyła się w Londynie. W listopadzie 2012 ukaże się tłumaczona na kilka języków Antologia Poezji Emigracyjnej „Piękni Ludzie”, w której umieszczona jest sylwetka Piotra.

W sierpniu 2012 wydany został jego tomik „Gdyby miłość nie istniała...”  wydawnictwa Radwan. Tomik zawiera wybrane utwory, napisane w latach 1985-2010.

Na początku września 2012 ukazał się audiobook z wierszami Piotra, który jest zapowiedzią jego kolejnego tomiku. Audiobook nosi tytuł „Miłość i Tożsamość”, wiersze czyta Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2012 - Dariusz Bereski.

W spotkaniu wezmą udział poeci, twórcy opisani w książce oraz zaproszeni goście.

 Uczestnicy, którzy potwierdzili swoją obecność;

Grażyna Winniczuk, Renata Brodzka, Lidia Suszycka,Bożena Helena Mazur-Nowak, Marlena Zynger, Anna Maria Mickiewicz, Barbara Gruszka-Zych, Piotr Kasjas, Adam Siemieńczyk, Dariusz Bereski, Frederick Rossakovky- Lloyd, Wojciech Pawłowski, Tymoteusz Suszycki, Krzysztof Pióro – Pikowski,

Ireneusz Truszkowski – Konsul Generalny RP w Londynie

Grzegorz Sala – Wicekonsul,  III Sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie

Dariusz Bereski – Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2012,  I-sza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra” w Poznaniu.
Poeta – autor tomiku wierszy „Alienacje”. Polski aktor teatralny i telewizyjny. Występuje w Toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy, bierze  także udział w programach kabaretowo-muzycznych, specjalizuje się w prowadzeniu różnych imprez okolicznościowych, gal i jubileuszy. Obecnie najlepszy głos w recytowaniu polskiej poezji.

Marlena Zynger – poetka, dyrektor artystyczny Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, autorka dwóch tomów poezji. Na podstawie jednego z nich „Czas śpiewu kobiety odsłona pierwsza" powstał spektakl poetycko-muzyczny pokazany w teatrach w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Zakopanem. Ponadto liryka poetki prezentowana była podczas wielu koncertów, m. in. w Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim w Warszawie, Trójkowym Studio im. A. Osieckiej i w Radiu Kraków. W 2008r. wiersz M. Zynger pt. „Miłość w Warszawskich Łazienkach" był jedną z lektur obowiązujących na maturze oraz na Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.

Barbara Gruszka-Zych, ps. Magdalena Fornalczyk, Barbara Szkoc – polska poetka, dziennikarka i reporterka, krytyk literacki

Tymoteusz Suszycki – młody 13-sto letni pianista

Krzyś Pióro-Pikowskimuzyk, gitarzysta, wykonuje poezję śpiewaną.

Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy obrazów, których autorami są artyści;

Frederick Rossakovsky – Lloyd - malarz, rzeźbiarz, pisarz i poeta. Urodzony w Polsce, kilka lat mieszkał i studiował w Paryżu. Od ośmiu lat artysta zamieszkuje w Londynie.
Rozwinął styl malowania całkowicie własny, kolorowe wizerunki postaci, ich głowy wydłużone często pozbawione szczegółów, postrzegane jako "niegrzeczne"; niepoprawne, które krytycy nazwali "The Noughties". Napisał również kilkanaście sztuk.
W 1994 roku wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany  I’m Coming Out of the Drawer.
Później ukazały się; Dream Phantoms (2001), The Tale of a Union (2001), Katamorgana Futura (2003) and Emotional Exhibitionist (2010),wszystkie tomiki spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, jak i czytelników. Jego ostatnia kolekcja, „Remembrance ... modlitwy i wspomnienia”, powstała w Londynie w 2011.
Jesienią tego samego roku również ukazała się jego pierwsza wystawa rzeźby w glinie, pokazywana w dwóch londyńskich galeriach.

i

Lidia Suszyckamalarka malująca piórkiem

 

Lista osób biorących udział w przedstawieniu może się zmienić, ponieważ cały czas trwają rozmowy z poetami, artystami oraz gośćmi specjalnymi !

Program rozpocznie się prezentacją książki - zadań jakie będzie ona spełniać oraz omówieniem sylwetek postaci w niej zawartych.
Poeci, którzy będą brali udział, zostaną kolejno przedstawieni i osobiście powiedzą kilka słów o sobie oraz zaprezentują swoje wybrane wiersze.
Całość zwieńczy pokaz filmu – relacji z widowiska poetycko-muzycznego pt. „Powiedz mi powiedz", wg scenariusza i w reżyserii Marleny Zynger, wystawionego 30 kwietnia br. na zakopiańskiej Harendzie w Muzeum Jana Kasprowicza z okazji 125. rocznicy urodzin Marii Kasprowiczowej. W filmie, podobnie jak w widowisku, zabrzmią wiersze Marleny powiązane z fragmentami Dzienników Marii Kasprowiczowej, wiersze Jana Kasprowicza oraz proza Fiodora Dostojewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Oprawa muzyczna przedstawienia;
Krzyś Pióro-Pikowski – gitara,vocal
Tymoteusz Suszycki – pianino

Oprawa taneczna;
Masterdance & Polishart Ltd

Podczas spotkania będzie można porozmawiać z autorami oraz zakupić antologię i tomiki wierszy poetów biorących udział w wydarzeniu.

Na terenie obiektu znajduje się bar i restauracja.

 

 

Posted in wydarzenia - anglia.