Cunningham, Peter

Biogram

Peter Cunningham (ur. w 1947 r. w Waterford) – irlandzki pisarz i felietonista publikujący pod pseudonimami Peter Lauder i Peter Wilben. Jego debiutancka powieść, Noble Lord, została opublikowana w Nowym Jorku w 1986 r. przez wydawnictwo Stein & Day Pub. Później ukazały się jego powieści historyczne: Tapes of the River Delta (1995), Consequences of the Heart (1998), Love in One Edition (2001), The Sea and the Silence (2009) oraz kontrowersyjny bestseller The Taoiseach (2003). Pod pseudonimem Peter Wilben wydał serię sensacyjną, której bohaterem jest Joe Grace.

W Capital Sins (2011), powieści satyrycznej na temat załamania się gospodarki Irlandii podczas kryzysu finansowego w 2008 r., Cunningham porusza kwestię obecności polskich imigrantów w Irlandii.

Twórczość Cunninghama była wielokrotnie nagradzana, pisarz otrzymał m.in. Prix de’l Europe i Cecil Day Lewis Literary Bursary Award. Jest członkiem stowarzyszenia Aosdána skupiającego wybitnych twórców irlandzkich z dziedziny sztuk pięknych, literatury i muzyki. Był również jurorem przyznającym nagrodę literacką Glen Dimplex oraz w konkursie Bantry Festival. Obecnie mieszka w hrabstwie Kildare.

 

− opracowała Karolina Kłos

 

Linki do stron internetowych z informacjami o autorze:

http://www.petercunninghambooks.com http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Cunningham_%28Irish_writer%29

http://www.munsterlit.ie/Writer%20pages/Cunningham,%20Peter.html

http://www.fantasticfiction.co.uk/c/peter-cunningham/

http://www.peterwilben.com/the-joe-grace-series/

http://www.goodreads.com/author/show/7103305.Peter_Cunningham