Rossakovsky-Lloyd, Fryderyk

Biogram

Fryderyk Rossakovsky-Lloyd (ur. w 1973 r. w Częstochowie) jest polskim poetą, artystą i filozofem. Ukończył filozofię na paryskiej Sorbonie. Jego debiutancki tomik wierszy, I’m Coming Out of the Drawer, został wydany w 1994 r. Następnie ukazało się kolejnych dziewięć tomików, pośród nich: Dream Phantoms (2001), Katamorgana Futura (2003), Diffido (2012), oraz Śūnyatā (2013). Napisał również kilka dramatów, z których trzy zostały wystawione na scenie – Cucumber Juice, Mrs Majewska oraz Confession. Jest redaktorem naczelnym dwóch dzienników, kwartalnika „E=Sztuka do kwadratu” oraz rocznika poetyckiego „Białe Kroniki”.

Rossakovsky-Lloyd jest również założycielem wydawnictwa 2Kings&LUV, mającego swoją siedzibę w Londynie, oraz portalu literackiego e-sztuka.com. Jest aktywnym członkiem licznych organizacji kulturalnych i literackich, takich jak Związek Pisarzy Piszących na Obczyźnie, KaMPe oraz English Pen. W 2015 roku zdobył główną nagrodę literacką Światowego Dnia Poezji UNESCO.

Rossakovsky-Lloyd zajmuje się także malarstwem, ma na swoim koncie czterdzieści osiem wystaw indywidualnych w wielu miastach na całym świecie: Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio oraz Tel-Awiwie. Od 2004 r. mieszka i pracuje w Londynie.

– opracowała Agnieszka Kurzawa

Linki do stron internetowych zawierających informacje o autorze i jego dziełach:

https://www.youtube.com/user/rossakowski

http://kultura.wp.pl/title,Rossakovsky-Lloyd-Frederick,wid,13294435,tworca.html?ticaid=114e46

http://ksiazki.onet.pl/wiadomosci/polak-wystawia-w-poludniowym-londynie/0md07

http://www.magazynpolonia.com/artykul/kultura-sztuka,postawilem-wszystko-na-jedna-karte-i-udalo-sie,4fa5b359a74ab